HTML

Magyarország_1916-1919.

Kedves barátaim számára összegyűjtöttem a trianoni gyalázat előtti időszak néhány eseményét. Úgy gondolom, ennek ismerete nélkül nem lehet állást foglalni ma sem a kisantant államairól, a jelen történéseiről.

Friss topikok

Linkblog

Archívum

Magyarország megcsonkítása

2011.01.24. 22:18 vgyula

 

Magyarország megcsonkítása, különösen Románia által
kronológia
1916-1920
Jórészt Raffay Ernő Balkáni birodalom és a Romsics Ignác szerkesztette Magyarország történet c. források alapján.
 

1916. február
Megkezdődik az első világháború leggyilkosabb harca Verdunnél (Franciaország). Itt az idő, hogy a központi hatalmakat támogató Románia elárulja 1878 óta őt támogató szövetségeseit, Németországot, valamint Ausztria-Magyarországot, s területi harácsért az Antant oldalán belépjen a háborúba. Emlékezvén a második balkáni háborúra, szerintük most is csurranhat-cseppenhet némi területi nyereség a sunyi politikáért (Lásd Dél-Dobrudzsa esetét!).
1916. augusztus
Az antant hatalmakkal titkos szerződést köt Bukarest. A megállapodás negyedik pontja szerint, ha Románia augusztusban megtámadja Magyarország erdélyi területeit, akkor Magyarország Tiszáig tartó területe román fennhatóság alá kerülhet. Közös indoklásuk szerint etnikai határig nyújtózkodna a román impérium. A nyugati delegáció tudatlanságát nem menti semmi, hiszen tudvalevő, hogy Erdélyben sem érte el a román népesség statisztikája az ötven százalékot. Nem beszélve a szín magyar Tiszántúlról.
1916. augusztus 27.
Románia hadüzenete az Osztrák-Magyar Monarchiának. „Meg kell védenie faji érdekeit”, írják, ezért betörnek Erdélybe. Bár Erdély sosem volt valamely vajdaságuk része, ők mégis „vissza akarják szerezni” azt. Naponta csupán 2-3 kilométert haladnak előre, támadó ékük két hét alatt a Marosig sem jut el. Emlékezvén az 1849. évi kegyetlen román megtorlásokra és vérfürdőkre, a lakosság fejvesztetten menekül. Az egy vágányos vasúti vonalon ezért fejlődik föl lassabban a központi hatalmak ellentámadása.
1916. szeptember 26-28.
Nagyszebennél a német és osztrák-magyar csapatok legyőzik a románokat.
1916. december
A központi hatalmak csapatai elfoglalják Bukarestet, sőt a tengerig is kijutnak. Románia a Szeret folyón túli területet birtokolja csak. Kettőszázötvenezer a román katonai halottainak száma.
1917. tavasz
Berthelot francia tábornok részvételével újjászervezik a román hadsereget. Pénz, fegyver és minden, ami kell, angol, francia és orosz segítséggel jön létre. Segítségkérő irredenta román küldöttség utazik az USA-ba.
1917. ősz
Orosz és román csapatok előrenyomulása Marasestinél.
1917. november
Orosz kommunista forradalom.
Szovjet-Oroszország később békét köt a központi hatalmakkal Breszt-Litivszkban (március).
1918. január
Hátba támadván egy hónappal azelőtti szövetségesüket, az orosz fennhatóság alatt levő Besszarábiát megszállják a románok.
1918. február-május
Húzzák-halasztják a békekötést, végül a központi hatalmak és Románia között megkötik a bukaresti békét. Besszarábia román maradhat. Dobrudzsa és a Duna-delta a bolgároké, a Kárpátok gerincétől a román oldalon 5600 négyzetkilométer a magyaroké. Fegyverkezési limit előírása Romániának.
1918. szeptember-november
Befejeződik a világháború. Németország és Ausztria-Magyarország leteszi a fegyvert, békét kér.
1918. október 31.
Magyarországon hatalomra kerül Károlyi Mihály és liberális kormánya. „Őszirózsás” forradalom. A kormány leszereli a magyar honvédséget. Jászi Oszkár szabadkőműves, tárca nélküli miniszter nem akar ugyanis katonákat látni. November elején, Aradon felajánlják a Román Nemzeti Tanácsnak az országon belüli teljes területi autonómiát.
1918. november 10.
Károly román király, miután az antant hadsereg átkel a Dunán (!), kiadja a parancsot, meg kell támadni Magyarországot. Ekkor a balkáni francia csapatok vezetője a már jól ismert Berthelot tábornok. Egyébként Magyarország november 3-án, Németország 11-én tette le a fegyvert.
1918. november 13.
Katonai egyezmény aláírása Belgrádban. A konvenció szerint Magyarország területi integritása megmarad. A csehek, szerbek és románok másnap minden pontját megsértik.
1918. december 1.
A románok elérik a Marost. Berthelot nem állíttatja le a jogtalan területfoglalást. Sőt. Párizst félretájékoztatja. Gyulafehérváron népgyűlést szerveznek, s százezer román paraszt előtt felolvassák Kelet-Magyarország csatlakozását a regáti Romániához. A számszerű többségben lévő erdélyi „nemzetiségeket”, azaz a magyarokat, szerbeket, szlovákokat és németeket meg sem kérdezik.
1919. január
A hadsereg nélküli Magyarország egyetlen ütőképes alakulata, a Székely Hadosztály megállítja a román betörést Királyhágónál. Párizsban megkezdődnek a béketárgyalások. A román küldöttség tagja belépnek az egyik francia szabadkőműves páholyba
1919. február
Clemenceau francia miniszterelnök után immár a térségben levő Vix és d’Esperey tábornokok is leállítják a román területszerző akciót. Két hónap alatt az Erdélyt megszálló románok kényszermunkára vitték a lakosságot, leszerelték a kórházakat, megszámlálhatatlan állami vagyont, vasúti anyagokat és terményt szállítottak ki az országból. Lopnak, ahol lehet.
1919. március
Károlyi átadja a hatalmat a börtönben lévő Kun Bélának. Magyarországon megkezdődik a Tanácshatalom kommunista uralma.
1919. április
Újabb román támadás.
1919. május
Megkezdődnek a romániai olajmezők kiaknázásáról szóló angol-francia-román tárgyalások.
1919. július 31.
Megbukik a Tanácshatalom. Kun Béla A várható felelősségre vonás elől repülőn, Bécs felé, elhagyja az országot. Zsebében számtalan ékszer, az arisztokratáktól elkobzott arany, s effélék. (Kosztolányi: Édes Anna)
1919. augusztus 4.
A román csapatok megszállják Budapestet. (Mint a hiénák.)
1919. október
Az antant által irányított békekonferencia kivonatja a nemzetközi jogot sértő román csapatokat a Dunántúlról, Duna-Tisza közéről és a Tiszántúlról.
1919. november
A Horthy Miklós által vezetett hadsereg átveszi a későbbi trianoni diktátum által körülhatárolt ország területe felett az ellenőrzést.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://magyarorszag1916-1919.blog.hu/api/trackback/id/tr562611180

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása